Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği Lisans Programı

Bilgisayar Mühendisliği Lisans Programı’nda dersler endüstri deneyimli akademik kadro ile birlikte modern derslik ve laboratuvarlarda işlenir. Program, güncel ders içerikleri, uzmanlık alanı seçenekleri, yan dal ve çift ana dal olanakları ile zenginleştirilmektedir. Bilgisayar Mühendisliği’nin zengin seçmeli ders imkânlarına örnek olarak yapay zekâ, robotik, gömülü sistemler, çevik yazılım geliştirme, veri madenciliği, makina öğrenmesi, paralel ve dağıtık işleme, bilgisayar grafikleri, bulut bilişim, sosyal ağ analizi, anlamsal web ve bilgisayarlı görü dersleri verilebilir. Bu konularda hem uluslararası hem de ulusal şirket ve kurumlarının desteğiyle ileri seviyede araştırmalar yapılmaktadır. Araştırma projelerine pek çok lisans öğrencisi dâhil olabilmekte ve önemli katkılar sağlayabilmektedir.

Özyeğin Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Programı mezunları isterlerse yurt içi ve yurt dışında yüksek lisans programlarına devam edebilecekleri gibi, değişik sektörlerde mühendislik çözümleri sunabilecekleri donanıma sahip olurlar. Bunun yanı sıra, öğrencilerin kendi şirketlerini kurmaları ve bunun için gerekli desteklerin Özyeğin Üniversitesi ve bağlantılı olduğu çeşitli kurumlar tarafından sağlanması amaçlanır. 

“Bu bölümü seçerken bazı tereddütlerim vardı. Fakat daha ilk dönemden doğru bölümde ve doğru okulda olduğumu anladım. Bölümün bize sağladığı en iyi olanak, yenilikçi ve dinamik birçok projede etkin rol alabilmek. Kendi projelerimizde bölüm hocalarımızın desteğini görüyor olmak bizim gibi geleceğin mezunlarını hayata hazırlamakta çok önemli bir etken.”

Burcu Başak Sarıkaya

Bilgisayar Mühendisliği  2015 mezunu

HUAWEI yazılım mühendisi

Bölüm Başkanı Mesajı

Günümüzde teknoloji hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu; hatta bizler teknoloji bağımlısı olduk. Bu bizim teknolojiye ve bilime eskisinden daha hâkim olduğumuz izlenimini verebilmekte. Ama bu ne kadar doğru? Teknolojiye olan bağımlılığın şöyle bir tehlikesi var: düşünme, buluş yapma ve yaratıcılık özelliklerinin sınırlanarak, bilim ve teknoloji üretme gücünün zayıflaması söz konusu olabiliyor. İşte bir mühendislik fakültesinin görevi teknoloji denizi içinde yüzen gençlerimizi, teknoloji kullanıcılığından teknoloji yaratıcısı haline dönüştürmek olmalıdır. Bizim yetiştirdiğimiz mühendisler, ellerindeki cep telefonu yaratmak için gerekli bilgi ve becerinin en azından yarısının kendi kafalarının içinde olduğunu bilmelidir. Bu dayanaklı özgüven ve bilgileri onların girişimci atı- lımlarında ve bilim üreterek akademik dünyaya girme çabalarında farklılık yaratacaktır. Bilinmelidir ki, her başarılı teknoloji atılımının altında bilgi, çalışma ve rasyonel düşünmeyi kendine prensip etmiş insanlar vardır. Popüler görüşün aksine tek başına ‘iyi bir fikir’ Google ya da Microsoft yaratmaya yetmeyecektir. İşte biz bu düşüncelerle öğrencilerimize öğrenme, sorgulama ve analiz etmenin temel düşünme biçimi olduğu bir mühendislik eğitimi veriyoruz. Bunu yaparken, mühendislerimizi girişimci yetiştirip, endüstriyle iç içe olmalarını sağlıyor, akademik çalışmaya yönelmek isteyen öğrencilerimizi de erkenden keşfedip bu doğrultuda yönlendiriyoruz.

Doç. Dr. Erhan Öztop

Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı

Fakülte Broşürü: 

Özyeğin Üniversitesi

Özyeğin Üniversitesi yaşamla iç içe, yaratıcı, yenilikçi ve girişimci bir öğrenme merkezi olarak topluma hizmet etme hedefiyle kurulmuş 3.Nesil üniversitedir.

 

Akademik Website
ozyegin.edu.tr

 

Bize Ulaşın

Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mah. Orman Sok. 34794 Çekmeköy - İSTANBUL
FAX: +90 (216) 564 99 99