Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Elektrik Elektronik Mühendisliği Lisans Programı

Program, modern fizik, elektronik, sinyal işleme, haberleşme ve robotik laboratuvarları ile matematik, fizik ve bilgisayar programlama öğrenimi üzerine temellendirilir. Dersler elektronik devreler, mikroişlemciler, analog/sayısal devre tasarımı, elektromanyetik, fotonik, sinyal (ses-görüntü-video) işleme, haberleşme sistemleri ve ağları gibi çok sayıda bilimsel alanda kuramsal ve uygulamalı eğitimi kapsar.

Programdaki dersler, kuramsal bilgiyi laboratuvar ortamlarında ve ders projelerindeki uygulamaya dayalı deneyimle harmanlayarak öğrenciye karmaşık bir sistemi, süreci veya ürünü gerçekçi kısıtlar ve koşullar altında, belirli gereksinimleri karşılayacak şekilde tasarlama becerisi kazandırır. Yaptıkları stajlar öğrendikleri bilgiyi endüstri ortamında kullanma fırsatı sunar.

Bölümün akademik kadrosu, yaptıkları bilimsel çalışmalar, yazdıkları makaleler, kitaplar ve patentler ve uluslararası prestijli bilimsel dergilerdeki teknik editörlükleri ile dünyaca tanınmaktadır. Akademik kadronun araştırma alanları elektronik mühendisliğinin değişik dallarını kapsayacak şekilde kablosuz haberleşme, optik haberleşme, haberleşme ağları, multimedya ve sinyal işleme, devre tasarımı, mikroişlemciler, MEMS, mikrodalga sistemler, anten tasarımı konularını içerir.

Öğretim üyeleri, AirTies, Aselsan, Argela, Türk Telekom, Vodafone, Vestel, Netaş, Ericsson, Turkcell gibi ülkemizin önde gelen teknoloji şirketleri ile projeler yürütmektedirler. Bu projelerde lisans ve yüksek lisans öğrencileri de görev almaktadır. 

“Elektrik Elektronik Mühendisliği günlük hayatımızın vazgeçilmez parçası haline gelmiş pek çok teknolojinin gelişmesini mümkün kılmıştır. Akıllı cep telefonları, tabletler, giyilebilir teknoloji ürünlerinin hayatımıza girmesi son derece yeni olmasına rağmen onlarsız bir yaşam neredeyse düşünülemez hale geliyor. Elektrik Elektronik Mühendisleri kişisel alışkanlıklarımızı değiştiren, yaşantımızı kolaylaştıran bu yeni teknolojilerin ortaya çıkmasında öncü rolü üstlenirler. Bölümümüzde hızla değişen bu mühendislik alanında gelişmeye açık ve katma değer sağlayabilecek sektörleri tanıyan, elde ettikleri kuramsal bilgileri ve uygulama becerileri ile bu sektörlerdeki ihtiyaçları karşılayacak sistemleri kurgulayabilen, tanımlayabilen, gerçekleyebilen ve test edebilen, takım çalışmasına ve disiplinler arası çalışmaya yatkın mühendisler yetiştiriyoruz. Mezunlarımız ulusal veya uluslararası şirketlerde mühendis, araştırmacı veya yönetici olarak görev alabilirler, dilerlerse yurt içi ve yurt dışı yüksek lisans veya doktora programlarına devam ederek akademisyen olabilirler. Ayrıca Özyeğin Üniversitesi’nin girişimci üniversite felsefesi doğrultusunda işletme konularına ve sektör bilgilerine de hâkim olan öğrencilerimiz teknoloji tabanlı yeni şirketler kurabilirler.”

“ÖzÜ’de derslerle birlikte yapılan laboratuvar çalışmaları edindiğimiz teorik bilginin pratik uygulamalarını tecrübe etmemize olanak sundu. Özellikle 3. ve 4. sınıflarda Haberleşme Laboratuarlarında yazılım tabanlı radyo düğümleri ile gerçekleştirdiğimiz ses ve görüntü aktarımı ile ilgili deneyler haberleşme alanına büyük bir ilgi duymamı sağladı. AirTies ve Hittite Microwave şirketlerinde yaptığım stajlar ile ÖzÜ’de edindiğim bilgi ve becerilerin piyasadaki beklentiler ile ne kadar paralel olduğunu bir kez daha farkettim. Bitirme projem olarak Prof. Dr. Murat Uysal danışmanlığında LiFİ olarak da bilinen “Görünür Işıkla Haberleşme” alanında çalışıyorum. Bu çalışmada, günlük hayatımızda aydınlatma amaçlı kullandığımız LED ışıklarını kullanarak akıllı telefonlara bilgi transferi yapan yenilikçi bir teknoloji geliştiriyoruz. Yaptığımız çalışmaların bir kısmını Panasonic, Intel, Casio, Toshiba gibi şirketlerin öncülüğünü yaptığı uluslararası LiFi standartı IEEE 802.15.7’ye sunmayı planlıyoruz. ÖzÜ’de edindiğim bilgi ve becerilerin tercih edeceğim her alanda bana başarılı olma şansı tanıdığını düşünmekle beraber bilimsel araştırmaya duyduğum ilgi sebebiyle mezun olduktan sonra ÖzÜ’de Yüksek Lisans yapmaya karar verdim. Burada araştırmaya verilen değer, sunulan laboratuvar imkânları ve hocalarımızın bilgisi, uzmanlığı ve rehberliği sayesinde planladığım akademik kariyerime iyi bir başlangıç yapacağıma ve sonrasında Amerika’nın seçkin üniversitelerinden birinde doktora yapma şansı kazanacağıma inanıyorum.”

Anıl YILMAZ

Elektrik Elektronik Mühendisliği  Lisans Programı mezun

Elektrik Elektronik Mühendisliği  Yüksek Lisans  Programı öğrencisi

Bölüm Başkanı Mesajı

Elektrik Elektronik Mühendisliği günlük hayatımızın vazgeçilmez parçası haline gelmiş pek çok teknolojinin gelişmesini mümkün kılmıştır. Akıllı cep telefonları, tabletler, giyilebilir teknoloji ürünlerinin hayatımıza girmesi son derece yeni olmasına rağmen onlarsız bir yaşam neredeyse düşünülemez hale geliyor. Elektrik Elektronik Mühendisleri kişisel alışkanlıklarımızı değiştiren, yaşantımızı kolaylaştıran bu yeni teknolojilerin ortaya çıkmasında öncü rolü üstlenirler. Bölümümüzde hızla değişen bu mühendislik alanında gelişmeye açık ve katma değer sağlayabilecek sektörleri tanıyan, elde ettikleri kuramsal bilgileri ve uygulama becerileri ile bu sektörlerdeki ihtiyaçları karşılayacak sistemleri kurgulayabilen, tanımlayabilen, gerçekleyebilen ve test edebilen, takım çalışmasına ve disiplinler arası çalışmaya yatkın mühendisler yetiştiriyoruz. Mezunlarımız ulusal veya uluslararası şirketlerde mühendis, araştırmacı veya yönetici olarak görev alabilirler, dilerlerse yurt içi ve yurt dışı yüksek lisans veya doktora programlarına devam ederek akademisyen olabilirler. Ayrıca Özyeğin Üniversitesi’nin girişimci üniversite felsefesi doğrultusunda işletme konularına ve sektör bilgilerine de hâkim olan öğrencilerimiz teknoloji tabanlı yeni şirketler kurabilirler.

Prof. Dr. Murat Uysal Elektrik

Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı

 

“ÖzÜ Elektrik Elektronik Mühendisiği Bölümü, gerek hocalarıyla, gerek sağladığı eğitimle uluslararası standartlarda. Dersler haricinde, mühendislikle ilgili bir çok aktif teknoloji klübü de bulunmakta. Kendini geliştirmek, proje yapmak isteyen her öğrenci hem idari hem akademik kadrodan istediği gibi destek alabiliyor. Şu anda uluslararası bir telekomünikasyon firması olan NOKIA da çalışıyorum. ÖzÜ’de aldığım dersler, laboratuvarlar, katıldığım klüp etkinlikleri ve öğrenci iken katıldığım uluslararası yarışmalarda edindiğim tecrübenin, iş hayatıma çok olumlu katkısı olduğunu memnuniyetle söyleyebilirim.”

Cihangir Sinan Koca

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü 2014 Mezunu

NOKIA da  Sistem Entegrasyon Mühendisi

Fakülte Broşürü: 

Özyeğin Üniversitesi

Özyeğin Üniversitesi yaşamla iç içe, yaratıcı, yenilikçi ve girişimci bir öğrenme merkezi olarak topluma hizmet etme hedefiyle kurulmuş 3.Nesil üniversitedir.

 

Akademik Website
ozyegin.edu.tr

 

Bize Ulaşın

Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mah. Orman Sok. 34794 Çekmeköy - İSTANBUL
FAX: +90 (216) 564 99 99