Gastronomi ve Mutfak Sanatları

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü

“Geleceğin gastronomisine geçiş kapısı”

Bu programın hedefi Gastronomi ve Mutfak Sanatları alanında yurt içi ve yurt dışında fark yaratan, girişimcilik ruhuna sahip, mezuniyetleri öncesinde kendi işletmelerinin kuruluş aşamasını tamamlamış veya uluslararası markalarca öncelikle tercih edilen mezunlar yetiştirmektir.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı, dört yıllık lisans eğitimi boyunca mutfak sanatları ve restoran işletmeciliği alanlarında profesyonel kariyer elde etmek isteyen öğrenciler için oluşturulmuştur.

Temel mutfak sanatları bilgileri ile başlayan program, klasik teknikler içeren derslerle zenginleştirilirken, restoran yönetim dersleriyle de işletmecilik boyutunu tamamlamaktadır.

Le Cordon Blue

İstanbul

Fransa’da 1895 yılında kurulmuş olan Le Cordon Bleu Mutfak Sanatları Kurumu ile gerçekleştirilen iş birliği anlaşması sonucu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı öğrencilerine, tüm mutfak sanatları derslerinin Le Cordon Bleu eğitmen şefleri tarafından verilmesi sağlanmıştır.

Programdan mezun olacak öğrenciler dört yıllık lisans diplomasını hak etmelerinin yanı sıra, dünya genelinde saygı duyulan Le Cordon Bleu International’ın vereceği bir sertifika edinme şansına da sahip olacaktır. 


Gastronomi ve Mutfak Sanatları programı akademik kadromuzu görmek için tıklayın.

Fakülte Broşürü: 

Özyeğin Üniversitesi

Özyeğin Üniversitesi yaşamla iç içe, yaratıcı, yenilikçi ve girişimci bir öğrenme merkezi olarak topluma hizmet etme hedefiyle kurulmuş 3.Nesil üniversitedir.

 

Akademik Website
ozyegin.edu.tr

 

Bize Ulaşın

Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mah. Orman Sok. 34794 Çekmeköy - İSTANBUL
FAX: +90 (216) 564 99 99