İnşaat Mühendisliği

İnşaat Mühendisliği Lisans Programı

Özyeğin Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Lisans Programı’nda ilk aşamada deprem, yapı, geoteknik, yapı işletmesi ve ulaştırma dallarında uzmanlaşmaya imkân verecek bir oluşum benimsenmiştir. Deprem ve yapı mühendisliği ülkemizde en geniş uygulama alanı olan ve özellikle depremler sırasında meydana gelen yapı hasarlarını, can ve mal kayıplarını en aza indirmeyi amaçlayan çok önemli bir mesleki uygulama alanıdır.

İstanbul başta olmak üzere birçok kentimizde önem kazanan deprem güçlendirme ve rehabilitasyon çalışmaları ve hızlı yapılaşma, deprem ve yapı mühendisliğine olan talebi artırmaktadır. Geoteknik, yapı işletmesi ve ulaştırma dalları hızla büyüyen şehirlere ekonomik ve yaşanabilir çözümler üreten inşaat mühendisliği alanlarıdır.

Faaliyete geçecek olan yapı malzemesi, zemin mekaniği, yapı mühendisliği ve jeodezi laboratuvarları ile öğrenciler bu alanda tam donanıma ve sertifikasyon uygulaması gündeme geldiğinde avantajlı bir konuma sahip olarak mezun olacaklardır.

Program deprem, yapı, geoteknik ve yapı işletmesi mühendisliğine ağırlık veren ve bu alanlar içinde çok hızlı bir gelişme gösteren deney yöntemleri, analiz ve hesap yöntemleri, yeni inşaat malzemeleri, yapı sistemleri, bilgisayar uygulamaları, enerji etkin binalar ve inşaat teknikleri konularında kapsamlı bir eğitim içermektedir.

Bölüm Başkanı Mesajı

Özyeğin Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Lisans Programı’nın ana amacı, günümüz teknolojik gelişmelerini iyi bilen ve bu bilgilerini inşaat mühendisliği uygulamalarına yansıtabilecek, hem tasarım hem de uygulama açısından seçmiş oldukları uzmanlık dalında kapsamlı bilgilere sahip, düşünebilen, sorgulayabilen, kendi kendine öğrenebilen, insani ve toplumsal değerleri önde tutan inşaat mühendisleri yetiştirmektir. Bu şekilde öğrenim görmüş inşaat mühendisleri, uzmanlık gerektiren inşaat mühendisliği uygulamalarında ve yarının değişken iş dünyasında fark yaratarak ayrıcalıklı bir konuma geleceklerdir."

Prof. Dr. M. Atilla Ansal

İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı

Fakülte Broşürü: 

Özyeğin Üniversitesi

Özyeğin Üniversitesi yaşamla iç içe, yaratıcı, yenilikçi ve girişimci bir öğrenme merkezi olarak topluma hizmet etme hedefiyle kurulmuş 3.Nesil üniversitedir.

 

Akademik Website
ozyegin.edu.tr

 

Bize Ulaşın

Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mah. Orman Sok. 34794 Çekmeköy - İSTANBUL
FAX: +90 (216) 564 99 99