Makina Mühendisliği

Makina Mühendisliği Lisans Programı

Makina Mühendisliği Lisans Programı’nda, sanayi projelerinde takım ruhu ile etkin çalışabilecek, yenilikçi ve ileri teknolojileri uygulayabilecek, ya da bu teknolojileri geliştirebilmek için temel araştırmalara yönelebilecek donanıma sahip makina mühendisleri yetiştirmek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, yeni cihaz, süreç ve ileri malzemelerin beraber düşünüldüğü, tasarımın ve üretim metodlarının vurgulandığı, hem temel matematik, fizik, kimya ve malzeme kavramlarının hem de ileri mühendislik derslerinin verildiği bir Makina Mühendisliği programı kurgulanmıştır. Mezunlar sadece üretime yönelik sanayi kuruluşlarında değil, aynı zamanda, iletişim, bilgisayar, otomotiv, biyoteknoloji, tıp, inşaat, malzeme alanlarında, hem kamu hem de özel sektörde görev yapabilecek bir donanımla hayata atılırlar.

ÖzÜ mühendislik eğitimi, lisans süresince yapılan araştırma ve uygulamalarla desteklenmektedir. ÖzÜ Makina Mühendisliği lisans öğrencileri, öğretim üyelerinin sürdürdükleri araştırma projelerine araştırmacı olarak katılabilmekte, yurt içi ve yurt dışında staj imkânlarından faydalanabilmektedirler. İleri mühendislik tasarımlarında yapılan araştırmalar, hem yeni cihaz hem de süreç geliştirilmesi amacını taşımaktadır. Binalarda ve sanayide enerji verimliliği ve alternatif/yenilenebilir enerji uygulamaları, enerji harmanlama sistemleri, mikro ve nanoteknoloji bazlı mühendislik uygulamaları, LED lamba tasarımı ve üretimi, nano-boyut soğutma sistemleri, robotik ve mekatronik uygulamaları, yeni malzemelerin geliştirilmesi, üretim teknolojileri uygulamaları Özyeğin Üniversitesi Makina Mühendisliği öğretim üyelerinin aktif olarak çalıştıkları alanlar arasında yer almaktadır.

Özyeğin Üniversitesi Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi (EÇEM), Enerji Verimli Aydınlatma Teknolojileri (EVATEG) ve TermoAkışkanlar Dinamiği Laboratuarları, Mekatronik Laboratuarları, İleri Malzemeler Laboratuarları, kendi araştırmaları ötesinde İstanbul’da değişik sanayi, kamu ve toplum kuruluşları ve belediyelerle iş birliği içinde olup Makina Mühendisliği öğrencilerine araştırma imkânları ve sanayi iş birlikleri sunmaktadırlar. 

Bölüm Başkanı Mesajı

2009’un başından beri Özyeğin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ndeyim. Özyeğin Üniversitesi’nde yaratıcılığı öne çıkaracak, hem klasik hem de çağdaş mühendislik bilgilerine ve uygulamalarına ağırlık verecek, girişimciliğe ve yenilikçiliğe yönelik bir Makina Mühendisliği Programı oluşturduk. Öğrencilerimiz matematiği, fiziği, malzeme bilimini, hem pratik uygulamalara hem de en yeni araştırma bulgularına ve yöntemlerine bağlı olarak anlıyor ve öğreniyorlar. Şu anda Türkiye’de en çok araştırma yapılan Makina Mühendisliği Bölümlerinden biriyiz. Öğrencilerimizin bizim araştırma ve yeni ürün/süreç geliştirme kültürümüzden en fazla faydayı almaları icin çaba göstermekteyiz.

Prof. Dr. M. Pınar Mengüç

Makina Mühendisliği Bölüm Başkanı

Fakülte Broşürü: 

Özyeğin Üniversitesi

Özyeğin Üniversitesi yaşamla iç içe, yaratıcı, yenilikçi ve girişimci bir öğrenme merkezi olarak topluma hizmet etme hedefiyle kurulmuş 3.Nesil üniversitedir.

 

Akademik Website
ozyegin.edu.tr

 

Bize Ulaşın

Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mah. Orman Sok. 34794 Çekmeköy - İSTANBUL
FAX: +90 (216) 564 99 99