Pilot Eğitimi

Pilot Eğitimi Lisans Programı

• Pilot Eğitimi Lisans Programında öğrenciler, ulusal ve uluslararası düzenlemeler doğrultusunda Havayolu Nakliye Pilotu ATP (A) Lisansı standartlarına uygun şekilde eğitilirler. Öğrenciler üniversiteden, pilot (uçuş) eğitimin yanı sıra, kendilerine sunulan yoğun akademik program ile sektörde fark yaratacak, havayolları ve kurumsal havacılığın akademik temellerini özümsemiş bireyler olarak mezun olurlar.

• Pilot Eğitimi Programı öğrencileri, programın gerektirdiği üniversite düzeyindeki tüm akademik derslerin yanında Havayolu Nakliye Pilotu (ATP) lisansının gereği olan teorik yer dersleri ile uçuşla ilgili uygulamalı dersleri (uçuş yer eğitimi, simülatör ve uçakta eğitim) alırlar.

• Pilot Eğitimi Programı mezunlarının, SHGM [Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü] tarafından yapılan ve 14 ayrı bölümden oluşan JAR sınavlarında geçerli notları alarak ATP (A) Pilot Lisansına sahip olmalarının programın amacına ulaştığının göstergesidir. Programı başarıyla tamamlayarak mezun olan pilotlar, havayolu işletmelerinin nitelikli insan kaynağı açığının kapatılmasında rol oynarlar.

• ÖzÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, pilot adaylarına 24 kişilik sınıflarda eğitim olanağı sağlar.

 • Programa çevre ülkelerden gelecek öğrencilerin kabul edilmesiyle, sadece ülkenin değil bölgenin de uluslararası düzeyde kabul ettiği bir havacılık eğitim merkezi olması hedeflenmektedir.

• ÖzÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nde öğrenim gören ve pilot olmayı hedefleyen öğrenciler, zorunlu derslerinin yanı sıra seçmeli dersleri de alarak her alanda kendilerini geliştiren ve sektörde örnek gösterilecek pilot adayları olarak yetişirler. 

• Pilot Eğitimi Programında öğrenim gören öğrenciler, havayolu sektöründe başarılara imza atan sektör temsilcilerinin deneyimlerini aktardıkları seminer ve workshoplara katılma imkânı bulurlar.

 

“Belki 4-5 yıl okuyacağız ama 40 sene okuduğumuz mesleği icra edeceğiz. İşte ben tam da bu nedenle 2 senemi verdiğim Türkiye’nin önde gelen bir inşaat mühendisliği bölümünü yarıda bırakarak çocukluğumdan beri benimsediğim meslek olan pilotluk eğitimi veren bir Yüksek Öğretim Kurumu’na geçmeye karar verdim. Araştırmalarım ve havacılık dünyasından tanıdığım büyüklerimden aldığım bilgiler sonucunda önümüzdeki dönemlerde adından sıkça söz ettirecek olan tecrübeli bir eğitim kadrosuna sahip Özyeğin Üniversitesi Pilot Eğitimi Bölümü’nü tercih ettim. Aynı zamanda Ulusal Tübitak proje yarışmalarında aldığım derece sonucu burs da kazandım. Bölümümün ve hocalarımın hedefl erinin bizi sadece pilot olarak yetiştirmek değil aynı zamanda genel kültürü yüksek, toplum içerisinde fark edilir birer birey olarak yetiştirmek olduğunu edindiğim tecrübelerle gördüm. Örnek vermek gerekirse her hafta düzenli olarak belirli bir gün hocalarımızla sıcak bir sohbet havasında geçen, sorunlarımızı paylaştığımız hayata ve gündeme dair konuştuğumuz aynı zamanda hocalarımızın bizlerle uçuş tecrübelerini paylaştığı toplantılar yapmaktayız. Tüm bunların dışında ÖzÜ ‘nün öğrencilerine sağladığı girişimcilik imkânları çok fazla. Örneğin ben okulumuzda özel olarak düzenlenen KOSGEB seminerlerine katılarak bir sertifi ka ve karşılıksız hibe desteğine sahip oldum. Okulda eğitimimi sürdürürken aynı zamanda iş hayatına girme fırsatım oldu ve bunu en kısa zamanda gerçekleştirmeyi planlıyorum. Bölümümün ilk mezunlarından biri olacağım. Bu büyük bir ayrıcalık benim için. Aynı zamanda büyük de bir sorumluluk. Bölümümü temsil eden ilk öğrencilerden biri konumundayım. Bu durum çok gurur verici.”

Berk Eker

Pilot Eğitimi Lisans Programı 4. Sınıf Öğrencisi

Bölüm Başkanı Mesajı

Pilot Eğitimi Lisans programı fark yaratacak bir eğitim anlayışıyla ülkemizde hızla gelişen, havacılık sektörüne genç  pilotlar yetiştirmek parolasıyla emin adımlarla yolunda ilerlemektedir. Pilot eğitiminde sunacağı dinamik ve yenilikçi eğitim sistemi sayesinde, sektördeki mevcut pilot ihtiyacını karşılamanın yanı sıra, tercih edilen ve havacılık kültürünü benimsemiş pilotları sektöre kazandırmayı temel amaç olarak belirlemiştir. Uçmayı ve pilot olmayı, hayallerinin ötesine taşıyarak, gerçeğe ve yaşam biçimine dönüştürmek isteyen öğrencilerimiz, bu heyecanlı ve aynı zamanda zorlu süreçte, Özyeğin Üniversitesi’nin deneyimli kadrosunu her zaman yanlarında bulacaklardır. Mezunlarımız, üst düzeyde bilgi, beceri, yabancı dil ve özgüvene sahip olarak, yurt içi ve yurt dışında havacılık sektöründe hizmet veren şirketlerde Pilot olarak çalışma imkân ve ayrıcalığına sahip olabileceklerdir.

Yrd. Doç. Dr. Semih Soran

Bölüm Başkanı 

 

“Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nde, pilot eğitiminin emniyetli bir şekilde sürdürülmesini, ulusal ve uluslararası standartlara uyumlu olmasını ve oluşabilecek risklerin minimum seviyede tutulmasını sağlamak amacıyla faaliyet gösteren bir kalite birimi bulunmaktadır. Emniyet yönetimine son derece önem veren ekibimiz sayesinde öğrenciler güvenli bir ortamda teorik ve uçuş eğitimi almaktadırlar. Bu sebeple pilot adaylarına, Özyeğin ailesine katılarak hayallerini gerçekleştirmelerini gönül rahatlığıyla tavsiye ediyoruz.”

Leyla Adiloğlu Yalçınkaya

Kalite Müdürü

Özyeğin Üniversitesi

Özyeğin Üniversitesi yaşamla iç içe, yaratıcı, yenilikçi ve girişimci bir öğrenme merkezi olarak topluma hizmet etme hedefiyle kurulmuş 3.Nesil üniversitedir.

 

Akademik Website
ozyegin.edu.tr

 

Bize Ulaşın

Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mah. Orman Sok. 34794 Çekmeköy - İSTANBUL
FAX: +90 (216) 564 99 99