Makina Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi Direktörü Prof. Dr. M. Pınar Mengüç, Amerikan Makina Mühendisleri Derneği’nin (ASME) 2018 Isı Transferi Anma Ödülü’ne (Heat Transfer Memorial Award) layık bulundu. ASME’nin en prestijli ödüllerinden birisi olan bu ödül, Prof. Mengüç’e, ışınımla ısı transferi kavramlarına yaptığı katkıları başta olmak üzere, parçacık karakterizasyonu için ölçme yöntemleri, nanoboyut üretim teknikleri ve nanoboyut enerji aktarımı alanlarında yaptığı özgün ve kalıcı çalışmaları için verildi. 1974 yılından bu yana Stanford, MIT, Purdue, California-Berkeley, Georgia Tech gibi dünya çapında üniversitelerden akademisyenlerin aldığı bu ödülü, Türkiye’de çalışmakta olan bir akademisyen ilk kez kazandı. 

Prof. M. Pınar Mengüç’e ödülü 9-15 Kasım 2018 tarihlerinde ABD’nin Pittsburgh şehrinde düzenlenecek 2018 ASME Uluslarası Makina Mühendisliği Kongresi ve Fuarı’nda takdim edilecek.

Isı Transferi Anma Ödülü, eğitim-öğretim, araştırma, uygulama ve tasarım ağırlıklı olarak ısı transferi alanına olağanüstü katkılarda bulunan bireylere verilmektedir. Yayın, patent ya da icat yoluyla veya ısı transferi bilimi veya sanatının uygulanması yoluyla elde edilen önemli başarıları onurlandırmak üzere sunulan ödül, ısı transferi bilimi, ısı transferi sanatı ve genel ısı transferi alanı olmak üzere en fazla üç kategoride verilir. Prof. Mengüç’e bu ödül ‘ısı transferi sanatı' kategorisi altında, ve geliştirdiği etkin ve kalıcı cihazlar, teknikler, ve kavramlar nedeniyle sunulmuş bulunmaktadır.

İlk olarak 1959'da ASME Isı Transferi grubu tarafından verilmeye başlanan Isı Transfer Anma Ödülü, 1974 sonrasında ASME Topluluk ödülü olarak daha büyük bir kitleye hitap etmeyi amaçlamıştır. Şimdiye kadar sadece 4 Türk akademisyen (Necati Özışık, Vedat Arpacı, Sadık Kakaç, Yıldız Bayazıtoğlu) bu ödülü ABD üniversitelerindeyken kazanmışlardır.

Dünyanın en büyük Makina Mühendisliği Derneği olan ASME, mühendislik disiplinlerinin her alanında iş birliğine bilgi paylaşımına, kariyer zenginleşmesine ve yetenek gelişimine olanak sağlayarak, küresel mühendislik topluluğunun insanların yaşamları ve yaşam ortamları için faydalı çözümler geliştirmesine yardımcı olmaktadır. 1880'de lider sanayicilerden oluşan bir grup tarafından kurulan ASME, geçen yıllar içinde hızla büyüyerek, bugün 151 ülkede 130.000'den üyesi bulunan bir kuruluş halini almıştır.