• Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Mehmet Arık, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı tarafından kurulan, ülkemizin önemli teknoloji şirketlerinden ASELSAN’ın bağımsız yönetim kurulu üyeliğine layık görüldü.

  Prof. Dr. Arık, üniversitemiz EVATEG Merkezi’yle birlikte 2013 yılından beri Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve ASELSAN ile birçok ortak projeye imza attı. ASELSAN, gelecek 5 yıl içinde dünyanın ilk 20 savunma şirketi arasında gösteriliyor.

  Prof. Dr. Arık, endüstri deneyimi, akademik ve teknolojik bilgi birikimiyle, ASELSAN bağımsız yönetim kurulu üyeliğinin yanında Risk Komitesi Başkanlığı ve Denetimden Sorumlu Komite görevlerini de üstlenerek, risk teşkil eden iç ve dış konularda yönetim kurulu üyelerini ve genel müdürü bilgilendirerek çalışmalarını yürütecek.

 • Rektörümüz Prof. Dr. Esra Gençtürk’ün açılış konuşmasını yaptığı Çift ve Aile Merkezi’nin (ÖzÜÇAM) resmi açılışına, yüzün üzerinde kitabı bulunan, danışmanlık, psikoterapi ve eğitim alanlarının önde gelen ismi Prof. Dr. Kottler konuşmacı olarak katıldı.

  Çift ve Aile Merkezi’nin resmi açılışı dünyaca ünlü terapist Prof. Dr. Jeffrey Kottler ve Psikoloji alanının duayenlerinden Dr. Doğan Cüceloğlu’nun katılımıyla 22 Mayıs tarihinde gerçekleşti.

 • Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından 6-8 Mayıs’ta gerçekleştirilen “Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı” yarışmasının ödül töreninde İnşaat Mühendisliği bölümümüzden yarışmaya katılan takım, En İyi Deprem Performansı Özel Ödülü’nün sahibi oldu.

  Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından düzenlenen Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nda 4.sınıf İnşaat Mühendisliği öğrencilerimiz; Oğuzcan Çatlıoğlu, Ergun Göksu, Mehmet Mert Genç, Aykut Kekliktepe ve Hüseyin Berkay Yıldırım, Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyemiz Dr. Taner Yılmaz'ın rehberliğinde En İyi Deprem Performansı Özel Ödülü’nü almaya hak kazandı. Takımımız aynı zamanda En İyi İletişim Becerisi ve Sunum kategorisinde üçüncülük, poster sıralamasında ise dördüncülük derecelerini elde etti.

 • Bu sene ikincisi düzenlenen INFORMS Operations Research & Analytics Öğrenci Yarışması’nda Özyeğin Üniversitesi’nin Endüstri Mühendisliği takımı dünyanın önde gelen üniversitelerinin de bulunduğu 200’e yakın takım arasından ilk 8 takım arasına girerek ve geçen sene olduğu gibi bu sene de Türkiye’den tek finalist üniversite olarak INFORMS Analiytics Konferansı’na katılmaya hak kazandı.

 • Elias Sarantopoulos tarafından tasarlanan ve geçtiğimiz yıl yayınlanan Kariye Kilisesi Dijital Rehber Kitabı, düzyazı bilgilendirici E-Kitap kategorisi altın ödülünü kazandı.

  İstanbul'da bulunan Kariye Kilisesi'ndeki (bugünkü adı ile Kariye Müzesi) en eski ve kalıcı Bizans mozaiklerini ve fresklerini anlatan en kapsamlı dijital rehber olan kitap, her bölümün açıklandığı İncil’den referanslar, mozaik ve fresklerde görünen orijinal Yunan metinleri, 300'den fazla ayrıntılı fotoğrafın yer aldığı etkileşimli haritalar, sesli anlatım ve videoların kullanılması ile okuyucuya eşsiz bir deneyim sunuyor. İstanbul’un kültürel mirasının önemli bir parçası olan kiliseyi anlatan en kapsamlı rehber olma özelliği de taşıyan dijital kitap, mobil uygulama olarak da indirilebiliyor.

 • Öğretim kurumlarına ve bireylere gerekli rehberliği ve desteği sunarak dünya çapında dil eğitiminde mükemmelliği teşvik etmeyi misyon edinen uluslararası akreditasyon kurumu Avrupa Dil Eğitimi Kalite Denetim Konseyi (EAQUALS), Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürümüz Nergis Uyan’ı kurul üyeliğine seçti. Bu kararla birlikte, ilk kez dünya çapındaki bir akreditasyon kurumu olan EAQUALS’a Türkiye'den bir kurul üyesi dahil oldu.

  2016 yılında bünyesinde barındırdığı üç programın (Hazırlık Programı, lisans öğrencilerine sunulan Lisans İngilizce programı (İngilizce Servis Dersleri), Modern Diller Programı) tümü için EAQUALS akreditasyonu almaya hak kazanan Yabancı Diller Yüksekokulumuz, Türkiye’deki en iyi Akademik İngilizce Programını oluşturma vizyonu ile çıktığı yolda bu anlamda ülkemizde bir ilke imza attı.

  EAQUALS Hakkında:

 • Üniversitemiz Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü lisans öğrencilerinin hazırladıkları bildiri, “Norddesign 2018 Conference” kapsamında sunulmak üzere Linköping University tarafından kabul edildi.

  Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı lisans öğrencilerimiz Nisan Kuzuluk, Melike Balkaya ve Güney Güner, hazırladıkları “Adaptation to Internet-Based Services by Seniors in Turkey" başlıklı Türkiye’deki internet hizmetleri hakkındaki bildirilerini, 14-17 Ağustos 2018 tarihleri arasında İsveç’in Linköping şehrinde gerçekleştirilecek “Norddesign 2018 Conference” ta sunacaklar.

  Öğrencilerimiz, üniversitemiz Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ve Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nü ilk kez uluslararası bir bilimsel konferansta lisans düzeyinde yapılan bir öğrenci araştırmasıyla temsil edecek.

 • Makina Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi Direktörü Prof. Dr. M. Pınar Mengüç, Amerikan Makina Mühendisleri Derneği’nin (ASME) 2018 Isı Transferi Anma Ödülü’ne (Heat Transfer Memorial Award) layık bulundu. ASME’nin en prestijli ödüllerinden birisi olan bu ödül, Prof. Mengüç’e, ışınımla ısı transferi kavramlarına yaptığı katkıları başta olmak üzere, parçacık karakterizasyonu için ölçme yöntemleri, nanoboyut üretim teknikleri ve nanoboyut enerji aktarımı alanlarında yaptığı özgün ve kalıcı çalışmaları için verildi. 1974 yılından bu yana Stanford, MIT, Purdue, California-Berkeley, Georgia Tech gibi dünya çapında üniversitelerden akademisyenlerin aldığı bu ödülü, Türkiye’de çalışmakta olan bir akademisyen ilk kez kazandı.