Başardıklarımız

THE 2021 Dünya Sıralamasına En Genç Türk Üniversitesi

İngiltere merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) dünyanın en iyi üniversitelerini sıraladığı World University Rankings 2021 listesinden sonra üniversiteleri 11 alanda derecelendirdiği World Rankings by Subject (Dünya Alan) sıralamasını açıkladı. World University Rankings 2021 sıralamasına ilk girdiği senede 601 - 800 aralığında yer alarak önemli bir başarıya imza atan Özyeğin Üniversitesi, 28 Ekim günü açıklanan alan sıralamasında ise “Mühendislik ve Teknoloji” alanında Türkiye’nin en iyi 4. Üniversitesi oldu.

ÖzÜ Otel Yöneticiliği Takımı “ÖzÜMorfoz” EMCup 2019’da yarı finale kaldı

Hollanda’nın Maastricht kentinde düzenlenen ve bu yıl ikinci kez katıldığımız EMCup 2019 yarışmasında ÖzÜ Otel Yöneticiliği Takımı “ÖzÜMorfoz”, 15 farklı ülkeden 36 üniversite arasında yarı finallere kalarak ilk 18’de yer alma başarısı elde etti. Takım üyelerimizden Otel Yöneticiliği birinci sınıf öğrencimiz Mehmet Yasin Kızık ise yarışmaya katılan 170’i aşkın öğrenci arasından “Best Networker” Özel Ödülü’ne layık görülerek, üniversitemizi gala gecesi ödül kürsüsüne taşıdı.

Kurgusal Davada Çapraz Sorgu Yarışması'nın Galibi Özyeğin Üniversitesi Oldu

Özyeğin Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakülteleri tarafından ortaklaşa düzenlenen "Kurgusal Davada Çapraz Sorgu Yarışması" 24 Nisan 2019 tarihindeki final yarışmasıyla sona erdi.

Yarışmanın birincisini belirleyecek olan son aşamada Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi takımı "Amicus Curiae" ile karşı karşıya gelen Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi takımı "Veritas", bu turun sonunda en yüksek puanı alarak çapraz sorgu yarışmasında birinciliği elde etti.

Dr. Öğretim Üyesi Ceren Hayran Şanlı European Marketing Academy (EMAC)’nin Türkiye temsilcisi seçildi

İşletme Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Ceren Hayran Şanlı, her ülke özelinde yapılan seçimler sonucunda önümüzdeki 3 sene boyunca ülkemizi temsilen EMAC Türkiye temsilciliği görevini yürütecek.  Dr. Ceren Hayran Şanlı, görevi süresince araştırmacıların EMAC'a entegrasyonunun sağlanması, üyeler ve ülkeler arasındaki temasları geliştirmek, yürütme kuruluna mevcut faaliyetler ve olası yeni faaliyetler ile uluslararası konferans ve diğer akademi aktiviteleri konusunda öneri ve geri bildirimlerde bulunmak ile yükümlü olacak.   1975 yılında kurulan, pazarlama teorisi ve araştırmalarıyla ilgilenen, dünyanın ileri gelen pazarlama topluluklarından biri olan EMAC, bilgiyi yaymak ve pazarlama alanında uluslararası değişimi teşvik etmek misyonuyla çalışıyor. Şu anda 5 kıtada, 57'den fazla ülkeden 1000'den fazla üyesi bulunuyor.

Üniversitemiz ile İstanbul Barosu arasında yeni bir iş birliği protokolü imzalandı

Hukuk Fakültesi ile İstanbul Barosu arasında öğrencilerimizin mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmeye yönelik yeni bir iş birliği protokolü imzalandı. 24 Eylül 2018 tarihinde Reşat Aytaç Oditoryumu’nda gerçekleşen protokolün imzalarını ise Rektörümüz Prof. Dr. Esra Gençtürk ve İstanbul Baro Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu attı. Protokol, öğrencilerimizin gerçek vakalar aracılığıyla Pro Bono (Toplum Yararına) dava takibini yapabilecekleri klinik çalışmaları içeriyor. Böylece Hukuk Fakültesi öğrencilerimiz, Hukuk Klinikleri bünyesinde, vaka başvurusu alınan klinik uygulamalarına ek olarak dava takibini de yapabilecek.

Makine Mühendisliği Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Mehmet Arık, ASELSAN bağımsız yönetim kurulu üyeliğine getirildi

Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Mehmet Arık, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı tarafından kurulan, ülkemizin önemli teknoloji şirketlerinden ASELSAN’ın bağımsız yönetim kurulu üyeliğine layık görüldü.

Prof. Dr. Arık, üniversitemiz EVATEG Merkezi’yle birlikte 2013 yılından beri Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve ASELSAN ile birçok ortak projeye imza attı. ASELSAN, gelecek 5 yıl içinde dünyanın ilk 20 savunma şirketi arasında gösteriliyor.

Prof. Dr. Arık, endüstri deneyimi, akademik ve teknolojik bilgi birikimiyle, ASELSAN bağımsız yönetim kurulu üyeliğinin yanında Risk Komitesi Başkanlığı ve Denetimden Sorumlu Komite görevlerini de üstlenerek, risk teşkil eden iç ve dış konularda yönetim kurulu üyelerini ve genel müdürü bilgilendirerek çalışmalarını yürütecek.

Çift ve Aile Merkezimizin resmi açılışı dünyaca ünlü terapist Prof. Dr. Jeffrey A. Kottler’in katılımıyla gerçekleşti

Rektörümüz Prof. Dr. Esra Gençtürk’ün açılış konuşmasını yaptığı Çift ve Aile Merkezi’nin (ÖzÜÇAM) resmi açılışına, yüzün üzerinde kitabı bulunan, danışmanlık, psikoterapi ve eğitim alanlarının önde gelen ismi Prof. Dr. Kottler konuşmacı olarak katıldı.

Çift ve Aile Merkezi’nin resmi açılışı dünyaca ünlü terapist Prof. Dr. Jeffrey Kottler ve Psikoloji alanının duayenlerinden Dr. Doğan Cüceloğlu’nun katılımıyla 22 Mayıs tarihinde gerçekleşti.

İnşaat Mühendisliği öğrencilerimizin projesi En İyi Deprem Performansı Özel Ödülü’nü kazandı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından 6-8 Mayıs’ta gerçekleştirilen “Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı” yarışmasının ödül töreninde İnşaat Mühendisliği bölümümüzden yarışmaya katılan takım, En İyi Deprem Performansı Özel Ödülü’nün sahibi oldu.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından düzenlenen Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'nda 4.sınıf İnşaat Mühendisliği öğrencilerimiz; Oğuzcan Çatlıoğlu, Ergun Göksu, Mehmet Mert Genç, Aykut Kekliktepe ve Hüseyin Berkay Yıldırım, Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyemiz Dr. Taner Yılmaz'ın rehberliğinde En İyi Deprem Performansı Özel Ödülü’nü almaya hak kazandı. Takımımız aynı zamanda En İyi İletişim Becerisi ve Sunum kategorisinde üçüncülük, poster sıralamasında ise dördüncülük derecelerini elde etti.

Endüstri Mühendisliği Takımımız INFORMS Operations Research & Analytics Student Team Competition’da bu yıl da Türkiye’den finale kalan tek ekip oldu

Bu sene ikincisi düzenlenen INFORMS Operations Research & Analytics Öğrenci Yarışması’nda Özyeğin Üniversitesi’nin Endüstri Mühendisliği takımı dünyanın önde gelen üniversitelerinin de bulunduğu 200’e yakın takım arasından ilk 8 takım arasına girerek ve geçen sene olduğu gibi bu sene de Türkiye’den tek finalist üniversite olarak INFORMS Analiytics Konferansı’na katılmaya hak kazandı.

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyemiz Elias Sarantopoulos, ‘Kariye Kilisesi, Bir Bizans Harikası’ adlı kitabı ile 2018 Bağımsız Yayımcı Bölge ve E-kitap altın ödülünü kazandı

Elias Sarantopoulos tarafından tasarlanan ve geçtiğimiz yıl yayınlanan Kariye Kilisesi Dijital Rehber Kitabı, düzyazı bilgilendirici E-Kitap kategorisi altın ödülünü kazandı.

İstanbul'da bulunan Kariye Kilisesi'ndeki (bugünkü adı ile Kariye Müzesi) en eski ve kalıcı Bizans mozaiklerini ve fresklerini anlatan en kapsamlı dijital rehber olan kitap, her bölümün açıklandığı İncil’den referanslar, mozaik ve fresklerde görünen orijinal Yunan metinleri, 300'den fazla ayrıntılı fotoğrafın yer aldığı etkileşimli haritalar, sesli anlatım ve videoların kullanılması ile okuyucuya eşsiz bir deneyim sunuyor. İstanbul’un kültürel mirasının önemli bir parçası olan kiliseyi anlatan en kapsamlı rehber olma özelliği de taşıyan dijital kitap, mobil uygulama olarak da indirilebiliyor.

Pages