İYİ Kİ...

Merhaba, öncelikle üniversite ve bölüm seçme sürecinin ne kadar zor olduğunu biliyorum; o yüzden sana sonsuz başarılar ve kolaylıklar diliyorum. Umarım tüm bu stresli süreç bittiğinde verdiğin kararlardan ve yaptığın seçimlerden çok mutlu olursun.

Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması (TÜMA) 2017 Genel Memnuniyet Sıralamasında Tüm Üniversiteler içinde Birinciyiz!

Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması (TÜMA) 2017 raporunun sonuçları açıklandı.  Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜniAr) tarafından yürütülen bu çalışmada Özyeğin Üniversitesi, üniversite lisans öğrencilerinin “Genel Memnuniyet” sıralamasında tüm üniversiteler arasında Birinci sırada yer aldı.

2017 yılında 108 devlet ve 56 vakıf olmak üzere 164 üniversitede öğrenim gören 13,694 öğrencinin katıldığı ankette üniversitemiz 6 değerlendirme kriterinin dördünde tüm vakıf üniversiteleri arasında Birinci oldu.

Özyeğin Üniversitesi çalışmadaki 6 değerlendirme kriterinin 5’inde öğrenci memnuniyetinde 2016’ya göre iyileşme sağladı.  “Kurumun Yönetim ve İşleyişinden Memnuniyet” kategorisinde geçtiğimiz yıl olduğu gibi, ilk sıradaki yerini korudu.

Sınırlarınızı aşmanız dileğiyle..

Hayatımızın pek çok noktasında rahatlık çemberimizin içinde olmayı tercih ediyoruz. Sınırları aşmayı değil, kolay adapte olabileceğimiz ve aşina olduğumuz tercihlerde bulunuyoruz. Dolayısıyla 18 yaşına geldiğinizde kariyer planınızı da buna göre çiziyoruz. Peki ya ben size bunun tam tersini yaptığımı söylesem

Liseyi yatılı bir okulda okudum ve Türkçe-Matematik alanına yönelmiştim. Akademik olarak iyi durumda olan bir öğrenciydim dolayısıyla ailemin (özellikle annemin) aklında Uluslararası İlişkiler veya İşletme gibi bir bölüme yöneleceğim düşüncesi vardı. Ben de öyle sanmıştım. Ta ki asıl tutkumu keşfedene kadar.

Hazırlık Sınıfında Başlayan Girişimcilik

Üniversitemizin girişimcilik anlamında faal ögrencilerinden olan, İşletme Programı Mezunumuz Efe Ketuda girişimcilik hayatında 19 yaşında üniversite hazırlıkta ilk kurduğu Staff Outdoor&Training firması ile; şirketlerin aldığı takım çalışması, liderlik, motivasyon gibi eğitimleri windsurf, dalış, trekking, kayak gibi doğa sporları ile birleştiren bir eğitim firması kurdu. 2010 yılında ki krizin etkileri ile şirketlerin incentive etkinlikleri azaltması ile pivot edip firmaların kurumsal etkinlik ihtiyaçlarını planlayıp, pazarlayan KTH Etkinlik Ajansını kurdu.

İlham Veren Bir Üniversite

Metropolde yaşadığı kültürel yabancılaşma hepimizi rahatsız etmiştir fakat bununla ilgili harekete geçmekte zorluklar/eksiklikler yaşamışızdır. Endüstri Mühendisliği öğrencimiz Berkay ise bu zorlukları Anadolu Kutumda ile aşmayı başardı. Girişiminin hikayesini Berkay anlatıyor:

Kampüsteki çalışma imkanları,kulüp etkinlikleri ve diğer sosyal aktiviteler beni çok geliştirdi

Özyeğin isminin başarısı sayesinde iş hayatına bir sıfır önde başlıyoruz. Mülakatlarda karşılaşabileceğimiz çoğu senaryoya önceden hazırlıklı olduğumuz için kendine güvenli bir duruşumuz var. Üniversitedeki yabancı dil, proje ve zaman yönetimi, sunumlar ve excel eğitimi çok işime yaradı. Özyeğin Üniversitesi mezunu olmak mülakat süreçlerinde, insiyatif almakta ve kriz ya da yoğun tempo döneminde fark yaratıyor.

ÖzÜ Bize İmkanların Peşinden Koşmayı Öğretti

Bakü’de doğdum ve liseden mezun olana kadar orada yaşadım. Kendimi Özyeğin Üniversitesi İktisat bölümünde bulana kadar iki tane üniversite değiştirdim.

En başından beri ÖzÜ öğrencisi olmanın avantajlarının farkına vardım. Bu fark birinci sınıf değişim programları anlaşmalarından ve uluslararası staj imkanlarından da anlaşılabilir. ÖzÜ bize imkanların peşinden koşmayı ve her alanda öncü olmayı öğretti. Ben de üniversitemin sunduğu imkanlardan yararlandım ve 1 yılımı Minnesota Üniversitesi’nde değişim öğrencisi olarak geçirdim.

Yaratıcı genç beyinler İşletme Kampı’nda buluştu

Özyeğin Üniversitesi, bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiği İşletme Kampı etkinliğinde lise öğrencilerinin kafalarındaki soru işaretlerini kaldırmak için çalıştı.

Aleyna Arife Usta- İşletme Kampı 2017 katılımcısı:

“Kafanızda İşletme bölümünü seçmek yoksa bile, İşletme Kampı’na gidin; çünkü bu kampın ileride her meslek için ayrı bir katkısı olacaktır”

İyi ki buradayım dedirtecek bir üniversite seçin

Farklı bir üniversite hayal ederken, kendimi Özyeğin Üniversitesi’nde buldum ve bunu her iş görüşmesinde, çeşitli mülakatlarda dile getiriyorum. “Pişman mısın?” diyorlar, “O zaman sorsanız evet derdim belki ama şu an cevabım kesinlikle hayır.” diyorum. İnsanın hayatında birkaç dönüm noktası var derler, ben bunlardan birini burada yaşadığıma inanıyorum. Gerçekten ÖzÜ hiç unutamayacağınız izler bırakıyor üzerinizde ve bu izler sizi hayatınız boyunca yalnız bırakmıyor (yani umarım öyledir). Sizi, başta olmadığınız bir kişi haline dönüştürüyor isteseniz de istemeseniz de. Çok yönlü bir şekilde düşünmenizi ve çözüm üretmenizi sağlıyor.

Sayfalar