Bu sene ikincisi düzenlenen INFORMS Operations Research & Analytics Öğrenci Yarışması’nda Özyeğin Üniversitesi’nin Endüstri Mühendisliği takımı dünyanın önde gelen üniversitelerinin de bulunduğu 200’e yakın takım arasından ilk 8 takım arasına girerek ve geçen sene olduğu gibi bu sene de Türkiye’den tek finalist üniversite olarak INFORMS Analiytics Konferansı’na katılmaya hak kazandı.

Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyelerimiz Prof. Ekrem Duman, Dr. Enis Kayış, Dr. Zehra Melis Teksan’ın danışmanlığında çalışmalarını yürüten öğrenci ekibimiz, INFORMS tarafından 15-17 Nisan tarihlerinde Baltimore, Maryland’da düzenlenecek INFORMS Analytics Konferansı’nda nihai değerlendirmeye davet edildi. Endüstri Mühendisliği ve İşletme Yönetiminin en önemli organizasyonlarından olan INFORMS’un öğrenciler için yaptığı bu en büyük yarışmanın alfabetik sırayla sekiz finalisti şöyle:

  • Belgrad Üniversitesi, Sırbistan
  • Bern Üniversitesi, İsviçre
  • Hankuk Yabancı Diller Üniversitesi, Güney Kore
  • Kudüs İbrani Üniversitesi, İsrail
  • Kuzey Carolina Üniversitesi - Chapel Hill, ABD
  • Los Andes Üniversitesi, Kolombiya
  • Özyeğin Üniversitesi, Türkiye
  • Queen’s Üniversitesi, Kanada

Yarışma lisansüstü öğrencilerine de açık olmasına rağmen Özyeğin Üniversitesi Takımı geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da sadece lisans öğrencilerinden oluşuyor:

Volkan Selim Cantürk – (Endüstri Mühendisliği 4. Sınıf, Otel Yöneticiliği Yandal)
Mustafa Çamlıca – (Endüstri Mühendisliği 4. Sınıf)
Zeynel Batuhan Organ – (Endüstri Mühendisliği 4. Sınıf, Bilgisayar Mühendisliği Yandal)
Çelen Naz Ötken – (Endüstri Mühendisliği 4. Sınıf)
Elif Ceren Yıldırım – (Endüstri Mühendisliği 4. Sınıf)

Yöneylem araştırması ve analitik alanındaki çalışmalar için dünyanın önde gelen uluslararası derneklerinden biri olan INFORMS, bu yarışma ile genç yetenekleri öne çıkarmayı, Yöneylem Araştırması ve Analitik alanlarında öğrencilerine kariyerleri sırasında iş yerlerinde karşılaşacakları gerçek yaşamdan sorunları çözme fırsatı sunmayı hedefliyor. Yarışmanın galibi INFORMS Analytics Konferansı kapsamında 17 Nisan’da açıklanacak.

INFORMS Operations Research & Analytics Student Team Competition Hakkında:

Öğrenci ekiplerinin tamamına aynı problem, aynı veri setleri ve aynı yazılımlara erişim verilerek, ellerindeki zorlu problemi, yöneylem araştırmaları ve analitik yaklaşım kullanarak çözmeleri istendi. Sektörel ve akademik uzmanlardan oluşan değerlendirme jürisi, finalistleri belirlemek için öğrencilerin yazılı sunumlarını değerlendirdi. Değerlendirmede, öğrencilerin, problemi tanımlamaktan, metodoloji seçimi, veri kullanımı, model geliştirme ve kantitatif analize kadar uzanan analitik süreci tam olarak kullanıp kullanmadıklarına bakıldı. INFORMS Yöneylem Araştırmaları ve Analitik Öğrenci Takımı Yarışması hakkında daha ayrıntılı bilgi için: http://connect.informs.org/oratc/home

INFORMS Hakkında:

Dünya çapında 12,500’ü aşkın üyesi olan INFORMS, yöneylem araştırmaları ve analitik alanındaki çalışanlar için dünyanın önde gelen uluslararası derneklerinden biridir. INFORMS, operasyonel süreçleri, karar almayı ve çıktıları iyileştirmek için, yüksek atıf alan yayınlar, konferanslar, yarışmalar, ağ toplulukları ve mesleki gelişim hizmetleri ile yöneylem araştırmaları, yönetim bilimleri ve analitik alanlarındaki en iyi uygulamaları ve gelişmeleri destekler. Detaylı bilgi için www.informs.org  veya @informs ziyaret edilebilir.